fbpx

Д-р Гайдурков за магданоза

magdanoz

Изборът Ви е напълно основателен и ползите от магданоза са реални. Растението е христоматиен пример за рекордно съдържание на вит. С (133мг на 100 г). Изключителен източник е на провитамин А, вит. К, желязо, фолиева к-на (фолати), флавоноиди. Това, което го прави уникален обаче са специфичните етерични масла, на които се дължи характерния аромат, ролята му на универсална подправка, но също и голямата част от лечебните му качества. Сред тях са: лимонен, алфа-тюжен, юджинол, миристицин. За последния се смята, че освен антисептичен, противовъзпалителен и антиоксидантен ефект, притежава и противотуморно действие.

Но как да приготвим вкусни рецепти от поне 1-2 връзки магданоз?

Чистият, некомпозиран с друго магданоз има леко тръпчиво-дразнещ вкус. Нищо ново-природата просто подсказва дозата. Магданозът може да се ползва дори и в по-голямо количество, но като го съчетаваме с други зеленчуци и храни. Първата идея е подсказана от Вас самата – 1-2 връзки магданоз са един от най-важните компоненти на смутито. Аз лично не предлагам разреждане с вода, тъй като намаляват ензимните системи и сместа е склонна към ферментация с последващите тяжест, подуване и газове. Ето една примерна рецепта:

1 – ВА ЧАСТ: 1-2 връзки магданоз, 1 връзка копър, 1/2 шепа спанак, 1 шепа листа целина (и друг зеленолистен зеленчук-босилек, мента и др.); 1-2 домата (или шепа „чери”),скилидка чесън,сок от 1 лимон, 1/2 -1 авокадо, 1-2 обелени фурми без костилка.
2 – РА ЧАСТ: 2 шепи моркови,1червена чушка, 1краставица, целина, резенче кромид лук и др.

Първата част се пасира много добре до гладък крем. Продуктите от втората част се цедят на сокоизстисквачка до получаване на прясно изцеден сок. Кремът и сокът се смесват.

Друга възможност е да си припомним арабското табули. Това е салата от ситно нарязан магданоз с добавка на изкиснат булгур, малко лук и дрeсинг. Според мен още по-здравословно би било, ако замените булгура с лющено конопено семе, а дресинга – с авокадо, лимон, подправки.

Съчетанието с кисело мляко е възможно, но спорно. Магданозът е богат на оксалати и комбинацията с калция и казеина в млякото могат да образуват неразтворими оксалатни комплекси със седиментацията им като бъбречни камъни и тежест в областта на жлъчния мехур. Предлагам алтернативата на кисело мляко (йогурт) от кашу:

Сурово кашу се смила до фина паста. Добавя се вода и се миксира до консистенция на каша. Затопля се до около 40 градуса, добавя се закваска за кисело мляко, лагерува в термостат или увито в стъклен съд. Комбинацията на магданоза с този йогурт е изключително благоприятна и вкусна.
Можете да експериментирате като разреждате магданоза с всички други зеленчуци – краставица, морков и т. н. Със смлени на паста ядки-орехи, бадеми и др., малко лимон, лук и подправки, можем да оформим вкусни сурови магданозени кюфтенца.

Общото правило е: не обработвайте магданоза термично – губите вит. С и най-важното – преципитирате оксалатите. При готвенето го слагайте накрая! Разреждайте магданоза, съчетавайки го с друга храна, вкл. със зърнени и бобени варива, както и задушени на пара зеленчуци, след термичната им обработка. По този начин дори и 2-3 връзки магданоз дневно се приемат чудесно.


Д-р Гайдурков