Всички познаваме добре вкуса на ореха и неговата причудлива форма. Като деца много често сме чупили твърдите му черупки, за да извадим така вкусните ядки и да им се насладим. Но ореха е не само вкусна, но и много полезна храна. Здравословните й ползи са многобройни и въпреки че са висококалорични, ядките на ореха са много полезни и редовният им прием предпазва от редица заболявания.
Орехите се отличават с високо съдържание на ненаситени мастни киселини, включително на полезните омега-3 мастни киселини. Такива микроелементи като калий, магнезий, фосфор, а също така витамини C, E и B-комплекс превръщат орехите във важна съставна част от балансираната диета. Вкусните ядки действат укрепващо върху костната система, облекчават сърдечните нарушения, нарушенията в зрението и подобряват състоянието на страдащите от диабет, а в умерени количества приемът им се препоръчва и на бременни жени и кърмачки.
Шепа орехи осигурява на организма 4 грама протеин, 2 грама фибри и 5 грама омега-3 мастни киселини. Орехите са способни да регулират съня, като това става с помощта на мелатонина, който се съдържа в тях, в био-достъпната му форма. Това е хормон, произвеждан от епифизната жлеза.
Орехите са много полезни и за сърцето. Причините за възникване на сърдечно-съдовите заболявания имат многостранен характер. Такива предразполагащи фактори като високо кръвно налягане и висок холестерол могат да бъдат редуцирани с увеличаване на физическата активност и спазване на принципите на здравословното хранене. Включването на орехи в дневното меню може да окаже благотворно влияние върху сърдечния мускул. На първо място това качество на орехите е обусловено от наличието на 60-70% ненаситени мастни киселини в тях, които доказано понижават риска от развитие на заболявания на сърцето и кръвообращението. Разнообразието от минерални вещества, които орехите съдържат, ги превръща в отлично средство, подпомагащо работата на нервната система, регулираща съкращенията на сърдечния мускул и осигуряваща проводимостта на нервните сигнали в различни тъкани и органи. Минералните вещества в състава на орехите имат важно значение за нормалното функциониране на системата на кръвосъсирване и преработването на въглехидратите и мазнините. При правилна дозировка те укрепват сърдечния мускул и стените на кръвоносните съдове при хора, страдащи от сърдечно-съдови заболявания, увеличават количеството на урината и стабилизират липидния обмен.
Орехите също така противно на високото си съдържание на мазнини, стимулират отслабването. Професор Уолтър Уилет от Харвардската школа по обществено здраве разработва хранителна пирамида, съобразена със съществуващите в обществото традиции на хранене. Това не е строга диета, а по-скоро система от препоръки за избор на най-полезните и здравословни продукти. Според него повечето диети забраняват консумацията на всички видове мазнини, което е абсолютно погрешно. Трябва да се избягват само наситените мазнини и транс-мазнините, докато ненаситените са необходими за здравето на организма. Съгласно пирамидата на професора, орехите заемат особено важно място в системата за балансирано хранене редом до фасула и други полезни растителни храни. Основното достойнство на орехите според харвардския преподавател е високото съдържание на белтъчини и ненаситени мастни киселини.
Орехите се отличават с нисък гликемичен индекс (*Този индекс показва скоростта, с която извличаната от храната захар попада в кръвта) Продуктите с нисък гликемичен индекс осигуряват забавено повишаване и понижаване на кръвната захар, което способства за поддържането на нейните стабилни стойности. Научните изследвания също потвърждават ползата на орехите за поддържането на кръвната захар и позитивното им влияние в превенцията на диабет. Проучвания, проведени от Харвардската школа по обществено здраве с участието на близо 84 хиляди жени, са показали, че консумацията на 28 грама орехи 5 пъти седмично понижава риска от развитие на диабет тип 2 с 27%!
Орехите помагат и за дългото запазване на добро зрение, като множество научни изследвания доказват, че продуктите със съдържание на омега-3 мастни киселини понижават значително риска от загуба на зрение при хора в напреднала възраст. Според някои специалисти включването на орехи в дневното меню може да забави процеса на развитие на възрастова макулна дегенерация (*умиране на клетки в центъра на ретината на окото, което води до влошаване на зрението).
Вкусните орехови ядки действат противовъзпалително, поддържат имунитета и притежават антиканцерогенни свойства. Това е поради съдържанието им на около 16 антиоксиданти фенола, витамин Е, както и елагова и галова киселини, протеини (особено триптофан) и фибри.
Един от лесните начини да си набавите всички полезни вещества от ореха е като го консумирате суров и по възможност предварително накиснат във вода, за да се освободят инхибиторните съединения вътре в него (*инхибитори- Ензимните инхибитори са група вещества, които свързват и блокират храносмилателните ензими, като по този начин спират действието им. Така храната преминава през стомашно-чревния тракт само частично смляна). Аз лично включвам във закуската си ядките на 7-8 средно големи ореха, като това едновременно ме засища и ми дава допълнителна порция полезни вещества.
Вие, разбира се, можете да си добавяте ореховите ядки в различни видове зърнени закуски според вкуса и индивидуалните си предпочитания.
Нека разгледаме и някои лечебни рецепти, които съдържат в себе си различни части от това вековно дърво.
Рецепти
Лечение на колит
Приема се настойка от преградките на орехите. За целта сложете в една пластмасова кутийка три супени лъжички преградки от ядките на орехите и ги залейте с домашна ракия така, че да бъдат покрити. Оставете ги така една седмица. Приемайте от настойката по 10 капки 3-4 пъти на ден, като ги разтваряте в една супена лъжичка вода. Курсът на лечение е между 30 и 45 дни.
Рецепта за намаляване нивата на кръвната захар
Приготвя се настойка от листата на орехите. Чаша ситно нарязани зелени листа се заливат с три чаши гореща вода и се оставят в закрит стъклен или емайлиран съд за половин час. След това течността се кипва и отново се оставя, но поне за шест часа. Приемайте по половин чаша 30-40 минути след ядене.
За лечение на артрит
Отвара от зелената кора на орехите се приема външно. Две супени лъжици от кората на зелени орехи се залива с една чаша гореща вода и се оставя за 20 минути, след което се намазват болните стави.
Чай от орехови листа
50 грама листа се варят с един литър вода. Пие се при различни кожни заболявания, а благодарение на дъбилните вещества в тях, те лекуват възпаления на стомашно-чревния тракт. Листата са полезни и при нарушение на обмяната на веществата, както и при атеросклероза на кръвоносните съдове. Използва се за общо укрепване на организма, тъй като съдържат много витамин С.
Настойка от зелени орехчета
Зелените орехчета се смилат с машинка за месо, смесват се с пчелен мед в съотношение 1:1, след което се слагат в буркан и се запечатват. Настойката се държи на тъмно в продължение на 40 дни, след което може да се употребява. Пие се по 1 чаена лъжичка 3 пъти на ден преди хранене.
Зелените орехчета са изключително богати на витамин С, тиамин, органични киселини, желязо, фосфор и много други полезни вещества. Подобряват храносмилането, обмяната на веществата и оказват общоукрепващо действие, увеличават защитните сили на организма, облекчават хронични кожни заболявания, действат кръвопречистващо, изгонват паразитите от тялото, много помагат при възпалителни процеси в устната кухина.
Мехлем от орехови листа
Мехлемът е особено ефективен при гнойни рани и циреи. 50-80 гр наситнени листа се заливат с 300 мл зехтин, престоява 10 дни и се прецежда, добавя се 20-30 грама наситнен пчелен восък, загрява се на водна баня докато восъкът се разтопи.
Откъс от книгата: „Българските суперхрани“
Автор: Георги Жеков
Книгата може да поръчате от тук >>
Статията се публикува с разрешението и съдействието на ИК „Бард“.
.
.
.
.
.