fbpx

Био продукти без глутен

cover_1

Глутенът е протеин, който се съдържа в зърнените пшенични култури, благодарение на който тестото слепва и печивата не се разпадат.

Чувствителността към глутена се изразява в непълно усвояване на хранителни вещества, минерали и витамини от организма.

Едни от най-често консумираните храни със съдържание на глутен са бяло брашно, пълнозърнесто брашно, грахам, пшеница, булгур, дурум, овес, ечемик, ръж, грис, кускус, различни подправки като бакпулвер, соев сос, зърнени закуски и царевични пръчици, пшеничен зародиш, нишесте (хидролизирано, модифицирано, растително), растителни протеини (марципани, пудинги, житни каши, сладкиши, малцови екстрати, боза и др.), кетчуп, горчица, различни сосове, разтворимо кафе, колбаси, бира.

pic-2Съществува т.нар. непоносимост към глутен – автоимунно заболяване, проявяващо се както при деца, така и при възрастни.

Според изследвания, организмът реагира на глутена като антиген и задейства имунната система за защита, когато глутенът се поема от червата и довежда до оток на лигавицата им.

Това води до намаляване на способността на организма да усвоява ценни хранителни вещества. Симптомите й са анемия, умора, загуба на тегло, стомашни проблеми – подуване, болки, разстройство, повръщане, спазми и намаляване способността за преработка на ключови хранителни съставки. Нарушеното им усвояване е причина за загуба на витамини, минерални соли и енергия. Освен това глутенът довежда до редица негативни последствия за организма.

Той е като лепило за тялото, залепва и се отлага в кръвоносните съдове, което е причина да се повишава и “лошия холестерол”, затова е добре да се избягват храни с високо съдържание на глутен. Съдържанието на глутамат в глутена превъзбужда мозъчните клетки, което или ги уврежда, или ги убива. Възпалителните отзиви, свързани с консумирането на глутен, могат да доведат и до симптоми на депресия. Хранителната чувствителност към глутен се отразява негативно и на функцията на щитовидната жлеза.

Всички тези негативни аспекти, произтичащи от консумацията на глутен, както и нарушеното храносмилане, водещо до поява на хранителни алергии, предполагат диета с безглутенови храни. Има много алтернативни безглутенови продукти, включително и на хлебни изделия. Често те се приготвят от картофено, царевично, оризово или соево брашно вместо пшеничните продукти. Глутен няма в просото, киноата, елдата, амарантът, кестенът, бобовите култури, безглутенови шоколади и сладки изделия.

Гаранция за отсъствието на глутен в определен продукт е поставен върху опаковката сертифициращ знак или надпис „Без глутен“.

 

 

Рецепта: Бързи „приказни” кексчета

pic_recipe

pic-3

Тези чудесни малки кексчета, със или без глазура, имат страхотен вкус. Може да добавите конфитюр или шоколад.

Фурна 200°С /вентилатор 180°С/ фурна на газ степен 6

 

Необходими продукти:
150г масло
150г пудра захар,
3 яйца
½ ч.л. екстракт ванилия
150г бяло брашно с набухватели, марка Doves Farm
5 с.л. мляко, хартиени форми за печене.

 

 

 

Начин на приготвяне:
1. Разбийте маслото и захарта, докато се получи лека и пухкава смес.
2. Отделно разбийте яйцата, ванилията, брашното и млякото и добавете към маслото и захарта. Разбъркайте.
3. С готовата смес напълнете наполовина хартиените формички за печене и ги сложете в тава за мъфини или в друга тава.
4. Печете в предварително загрята фурна 10-15 мин.
5. Насладете се!

 

Богато разнообразие и за повече информация за продукти без съдържание на глутен, разгледайте в Балев Био Маркет >> 

За разнообразни и здравословни рецепти посетете официалната фейсбук страница на Балев Био Маркет >>