Митът за чиата – статия от Георги Жеков
Чиата е поредната суперхрана пристигнала отвъд океана, която се е настанила трайно на трапезата на голям брой хора. В това няма нищо лошо. Факт е обаче, че в България се отглеждат подобни суперхрани, които са в пъти по-евтини, а по съдържание на полезни вещества не само не отстъпват на чиaта, а дори я превъзхождат.
На следващите редове ще имате възможността да се запознаете с едно сравнително изследване между чиата и лененото семе, което ясно показва, че последното е не по-малко богато на полезни вещества.
Съдържание в 100 г: Ленено семе Чия
Протеини 18.29 г 16.54 г
Цинк 4.34 мг 4.58 мг
Фосфор 642 мг 860 мг
Магнезий 392 мг 335 мг
Желязо 5.73 мг 7.72 мг
Калций 255 мг 631 мг
Витамин А 0 IU 54 IU
Калий 813 мг 407 мг
Селен 25.4 µg ~
Мед 1.2 мг 0.2 мг
Витамин Е 0.31 мг 0.5 мг
Витамин B1 1.640 мг 0.170 мг
Витамин B2 0.161 мг 1.52 мг
Витамин B3 3.080 мг 8.830 мг
Фибри 27.3 г 34.4 г
Омега- 3 22813 мг 17552 мг
Омега- 6 5911 мг 5785 мг
Обикновено чиата се рекламира като храна с големи количества протеини, омега- 3 и омега- 6 мастни киселини, което наистина е така. Сами виждате обаче, че в тези категории лененото семе е по-богато.
Разликата в цената между двете храни е около 4 до 8 пъти, като 1 кг българско ленено семе може да се купи за 5-7 лв., докато чиата трудно бихте могли да намерите под 20 лв., а често е предлагана и за 40-50 лв. за килограм.
Нужно е да се каже, че част от търговците предлагат ленено семе от Китай или Индия, поради по-ниската изкупна цена. Затова е добре да попитате за произхода му, преди да си го купите, ако разбира се желаете да бъде българско. Последното винаги е въпрос на личен избор.
Ако си направите труда да прегледате повечето реклами на чиата и останалите суперхрани, ясно ще видите, че се набляга единствено на техните положителни качества, без да се споменава какви могат да бъдат отрицателните ефекти при употребата им. Това всъщност се случва при всички видове суперхрани, които се предлагат масово на пазара.
Ето и някои от не толкова известните на повечето хора възможни странични ефекти на чиата и лененото семе:
Алергични реакции– хората, които са чувствителни към синапеното семе не бива да употребяват чиа, защото и двете растения са от едно и също семейство. Те могат да предизвикат нежелани реакции като обриви, копривна треска, сълзящи очи, както и отичане на гърлото, езика, устата. Същото се отнася и за лененото семе, което е от семейство Ленови (Linaceae).
Разреждане на кръвта– семената от чиа и ленено семе имат разреждащо кръвта действие и могат да причинят продължително кървене, ако се порежете. В случай, че се наложи да се подложите на операция, а все още ги консумирате, е добре да бъдат спрени 3-4 дни преди насрочената процедура, за да избегнете този ефект.
Храносмилателни разстройства- поради високото съдържание на фибри в чиата и лененото семе, те могат да причинят подуване и газове при хората, които често ги използват.
Ниско кръвно налягане– канадско изследване е показало, че семената от чиа могат да понижат кръвното налягане. Ако имате нормално до ниско кръвно налягане, яденето на чиа може да причини замайване и понякога дори припадък.
Пристрастяване- друго изследване е показало, че семената от чиа съдържат химически вещества, които могат да се окажат пристрастяващи за някои по-чувствителни хора.
В заключение може да се каже, че както винаги “количеството прави отровата”, така че да се опитаме да бъдем умерени и съзнателни в употребата на всяка една храна, е от особено важно значение.
Моля споделете тази статия с приятелите си, за да бъде полезна и на тях. Благодаря ви!
Източници:
http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3610
http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3716
http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3163/2
http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3061/2
Natural Health News – Chia Seeds: Health Benefit Pros And Cons
Георги Жеков, www.drugata-realnost.com
Автор: Георги Жеков
Книгата може да поръчате от тук >>
.
.
.
.
.
.
.