Правдата, от друга страна, може да се оприличи на водата. Каквото е водата по отношение на твърдата почва, това е правдата по отношение на човешкия живот, защото тя е, която смекчава твърдите тела. Хората, които са се озлобили, са се втвърдили, защото нямат правда. А онези, които са станали меки, имат правда. Дайте на един човек правото и той ще омекне. Същото действие оказва на растенията и водата.
Трябва да отдаваме на всеки човек правото, защото, както водата е необходима за растежа на растенията, така и Правдата е необходима за растежа на нашите умове и сърца. Без нея растене не може да има.
Искате ли да се развивате правилно, непременно трябва да вършите правдата. И когато трябва да извършите правдата, извършете я, ако ще и светът да се обърне с главата надолу.
Страхливите хора не могат да бъдат справедливи. Човекът на Правдата предполага абсолютно безстрашие.
За да има мир, в която и да е държава, трябва да има Правда. Има ли безправие, в нея ще настъпи безредие. Отворете страниците на историята в миналото, взрете се в настоящето и ще видите, че безправието винаги е било причина на всяко безредие. Навсякъде законът е един и същ – щом има безправие, веднага ще се яви безредие.
Правдата е, която определя отношенията между хората. Тя е, която разпределя Божиите блага – кръвта на живота, в общочовешкия организъм.
Правдата трябва да се приложи в света така, че да не остане нито един беден човек, който да въздиша и да възклицава: „Няма ли Господ на този свят?“ Ето защо, истинският праведник на Земята, когато се моли, трябва да иска от Бога да му покаже някоя страдаща душа, за да ѝ помогне.
Божествената Правда изключва всякакви почести и слава, всякакви богатства и знания, заради лични облаги. Докато човек търси нещата вън от себе си, той ще бъде в преходния свят и всеки може да му отнеме благата, които има. Влязат ли тези блага в сърцето му, той вече е намерил своя възлюбен – Божествената Правда, която прави човека непоколебим и неуязвим.
Откъс от „Учителят Говори“