Когато чуем коприна, си представяме предимно красиви рокли, деликатно бельо или пищно обзавеждане. Това, което определено не си представяме, са живи копринени буби, хвърлени във вряща вода. Не е и нужно да го знаем, защото копринената индустрия само ще загуби от това.
Също като кравите, пилетата и прасетата, копринените буби се опитомяват в домашни условия, отглеждат и развъждат в създадените за целта ферми, за да бъдат убити накрая – стотици милиони всяка година…
За направата на 1 кг коприна се убиват около 2000-3000 копринени буби. И то точно във фазата, когато червеят се превръща в пеперуда, предейки влакна, за да направи пашкула си. Пеперудата сдъвква пашкула, за да излезе и с това трансформацията приключва, само че на бизнеса с коприна пашкулът е нужен непокътнат. Точно заради това, когато бубите са във фаза какавиди и подложени на строга диета от черничеви листа, те се хвърлят живи във вряща вода, която ги убива и предизвиква отделянето на коприната от пашкула.
Някои от вас сигурно ще кажат: „Е, какво толкова?! Нали бубите са просто насекоми.” Да, но е неоспоримо, че насекомите също усещат болка и страдание.
За феновете на коприна има добри новини – вече съществува ненасилствен метод за добиване на коприна. Новата коприна се тъче ръчно в Индия. Добива се от природата от т.нар. „ери молец” (eri silkworm). Пашкулите се събират от гората, когато бубата вече е напуснала пашкула (всъщност вече и се отглеждат специално – б.ред.). Този тип коприна вече се използва масово в модата, след като хората си отвориха очите за жестокостта, с която досега се добиваше тя. Едно бързо търсене в Интернет ще ви отговори на въпроса кои са етичните източници на коприна, за да сте сигурни какво купувате от магазина.
Вече се разработват и методи, които напълно изключват животинско присъствие в коприната. Революционните алтернативи са лиосел, копринен памук, дървесни нишки, влакна от семенни шушулки. Разбира се, тези методи все още търпят подобрения, а докато хората спрат да използват бубите за коприна, информирайте се каква коприна купувате и избягвайте продуктите на насилие.
Публикувано с разрешението на Българско вегетарианско общество.