Така наречените извънземни (Тема 18) – Димитър Мангуров

Последната тема от цикъла мини лекции с Димитър Мангуров от 4 февруари 2017 г. е за извънземните. Разглеждането, разбира се, е в контекста на духовната наука.

Всички лекции може да видите тук: 

 

Видеото е запис от среща с Димитър Мангуров във Варна от 04.02.2017 г.

 


[widget id="wp-tabbed-widget-7"]

7 мнения за “Така наречените извънземни (Тема 18) – Димитър Мангуров”

  1. Нямало, значи, извънземни хора и цивилизации, а видимият Космос е само една холографска илюзия, създадена от Ариман… Не съществували даже никакви звезди и съзвездия с техните влияния и астрологичи аспекти, а това са само „знаци на отминали еони или цикли“…Тия твърдения много ми напомнят средновековните догми и канони, макар и облечени в окултни термини и понятия по един подвеждащ начин, в услуга на същия този Ариман… Сещам се за онова „Изкушение в пустинята“, когато Дяволът завежда Христа на високата планина и му показва всичките царства на Вселената „в един миг време“ и го приканва да му се поклони, за да го направи свой наместник и Господар на целия физически Космос… И после в `12-та глава на Откровението се говори за оня „червен змей, който завлече с опашката си третата част от небесните звезди, хвърляйки ги на Земята“.
    Не е ли това пророчеството за нашествието на агресивните извънземни, които още сега са завладели земната цивилизация с напредналите си технологии?!
    И въобще, Човекът е дошъл от Космоса като изначално безсмъртно същество (Душа=монада) и винаги е свободен да се върне отново там, преобразен чрез земните опитности. За което свидетелства още преданието за Адам Кадмон и за Каин…
    Антропософията и в частност Мангуров, обричат същия този Човек на Кармата и прераждането, лишавайки го от истинска Свобода и разчленявайки го на съставни части или тела, подчинени механически на големи времеви цикли или еони. Това е крайно тесногръдо и праволинейно схващане за еволюцията и космологията – на практика обслужва Тъмните от триизмерните светове, какъвто свят искат да превърнат и Земята в апогея на Кали Юга и най-вече да ариманизират човека и човечеството, уви…

    • Георги, това, което си написал:

      „. Сещам се за онова „Изкушение в пустинята“, когато Дяволът завежда Христа на високата планина и му показва всичките царства на Вселената „в един миг време“ и го приканва да му се поклони, за да го направи свой наместник и Господар на целия физически Космос.“

      не съм го срещал в евангелията. Там няма такъв израз: „Господар на целия физически Космос.“ Това по-скоро е съвременна интерпретация, плод на прекъсната ни връзка с духовните светове. Разбира се, всеки има право да мисли каквото иска, но не всичко, което се мисли е така. Често ни се случва да казваме: каква я мислих каква стана.

      В древността едва ли е съществувало понятие физически космос. Космосът е бил всичко, заедно с всички свръхсетивни същества и светове. Понятието физически космос дори е малко противоречиво. Хем е всичко, но хем е само физическия.

      Антропософията няма да защитавам – все една да защитамвам физиката или някоя друга наука 🙂

      Поздрави,

      • „Физически космос“ означава Триизмерната материално-веществена Вселена или проявеното Битие, за което се говори и в книгата „Битие“, а Мангуров по антропософски го нарича Манвантара (староиндийски израз) или Еон (гностически термин).
        Колкото до въпросното „Изкушение в пустинята“ – цитата го има и в трите Евангелия (без Йоановото) и много ясно се разбира, че това е сферата на господство на Изкусителя, искащ да прехвърли (или сподели) своята власт с Христа… Според Мангуров същия този проявен сетивно-възприемаем Космос е под контрола на Ариман, който прави от него всякакви холограми и измамни видения. Дори звездите и съзвездията, според него, са само едни празни останки от отминали Еони – което влиза в тотално противоречие със съвременната астрономия, откриваща повечето звезди на „светлинни години“ в бъдещето.
        И въобще, Мангуров залита постоянно в някакви крайности и ексцентричности, търси шокиращото и сензационното, за да задоволява своето Его, а не че иска да открива Истината със всички възможни средства на здравото мислене. Затова си служи със схеми и модели, които всеки зубрач може да заучи и да ги комбинира по спекулативен начин – подобно на софистите от древността, които всичко можели да докажат или опровергаят, според моментното си настроение и хрумване… И всеки психолог или що годе пробуден човек с интуиция ще долови в тона му и в неговите жестове сериозни пукнатини, да не говорим за общия му стил на говорене, конкуриращ шоумените от рода на Слави Трифоноф и Юлиян Вучков.
        Нищо лично – просто изразявам становище за един стил, който постоянно прелива от пусто в празно и на практика не говори на Душата с импулсите на Любовта, а по-скоро на философското остроумие, гъделичкайки по много изкусен начин човешкото его.
        С което не искам по никой начин да отрека неговите интелектуални качества и ерудиция и дар-слово, но за съжаление хвърлени малко на вятъра и в гонене на елитарна слава…

          • Пак казвам, че по никой начин не искам да омаловажа труда и усилията на Мангуров, неговата изключителна ерудиция и мощна мисъл, гениалната му способност да прави връзки и синтез, да обобщава и анализира. Което е залог за едно още по-голямо и светло дело в бъдещето… Но все пак твърдя, че основната му теза за Кармата и Прераждането /по антропософския сценарий/ е сбъркана и оттам цялата му Космология отива по дяволите… Не може човекът да се разглежда като сглобяема марионетка, разпръсната във Времето (Еоните) и разчленена на съставни части (тела) по един почти лабораторен начин. Това отнема Свободата и човекът изпада в духовна стагнация и зависимост от външни сили…
            Напротив, Човекът е сам по себе си Космос и Свобода – единна Душа, излязла от Първоизточника (Бога-Творец) и притежаваща изначално Азов принцип, съзнание и памет.
            „Вие сте забравили, когато Ангелите ви съпровождаха с цветя и песни при идването ви на Земята!“ – казва Учителят Дънов.
            Също и за Кармата каазва, че нашето време е ЛИКВИДАЦИЯ НА КАРМА и влизане в ДИХАРМАТА, сиреч в пътя на Възнесението.
            И казва също: „Не е никакъв ученик оня, който си оставя тялото в земята. И никакъв учител не е онзи, който проповядва и прави в крайна сметка същото.“
            Антропософският възглед за Възкресението и за самия Исус Христос е доста изкривен и отвлечен. Мангуров в още по-голяма степен се отвлича и изпада в заблуждение относно Възкресението (Възнесението) и възможността на човека да постига Преображение и трансформация, без да минава през тление и смърт. Безсмъртието е истинският смисъл на човешкия живот и истинската Духовна наука днес би трябвало да акцентира главно и изключително на него чрез съответните духовни практики и начини на живот. И това става – мащабно, делово, природосъобразно и образователно; включ. чрез нета и ченълингите, чрез сбирките и семинарите. Словото се излива все по-мощно от всички страни, възпламенявайки импулсите на Любовта, която единствена ни дава сили и енергия да се възраждаме и одухотворяваме по правилния начин, устоявайки на Злото и изкушенията… А и новите енергии на Прехода всячески благоприятстват този процес…
            Желая успех на сайта ЗДРАВ ЖИВОТ в неговите благородни начинания и светли инициативи!!!

  2. Поздравления за инициативата! Поредицата лекции е много успешна като цяло. Наримам високо концентрирана истина и информация полезна за всеобщото развитие – за което съм много благодарен! Но се намират и неточности тук таме, в което разбира се няма нищо лошо. Все пак всички се учим и сме тук да се поправяме и да си помагаме един на друг.

    Мисля че гп. Мангуров се е заблудил отностно същността на космоса като твърди че всичко извън слънчевата система е не-материално. Има няколко чисто технически неточности в последната лекция които си заслужава да разгледаме на първо място.

    Твърдението че ако изпратим апарат отвъд Плутон, той щял да бъде дематериализиран или ще изчезне безследно, няма основание. Преди 39 години Voyager 1 е изпратен на мисия в космоса отвъд слънчевата система, и сега се намира три пъти по далеч от слънцето отколкото Плутон, и продължава да ни изпращa научни данни за междузвездната среда, без никакви признаци че ще се дематриализира или нещо подобно. В същата рамка на мисли, отдвна са открити обекти които се намират доста по далеч от Плутон. Един такъв обект е „Седна“, който пътува по изключително елиптична орбита, на която най далечната част се намира 25 пъти по далеч от Слънцето отколко Плутон.

    Другото твърдение че Слънцето било чисто духовно, без материална основа, също няма покритие. От къде идват милиардите тонове плазма които слънцето изхвърля когато изригва? Северните сиания и магнитните бури на земята се получават точно когато тази електризирана слънчева плазма се сблъсква с магнитното поле на Земята. Намам нищо на против да повярвам че на Слънцето живеят велики безплътни същества, но твърдението че Слънцето като обект не е материално е в дълбоко противоречие с реалността.

    https://www.youtube.com/watch?v=GrnGi-q6iWc#t=5s

    Ако сегашния спор се беше състоял преди само 100 години, гп. Мангуров можеше да твърди че всички обекти които виждаме в космоса (включително и Луната) не са материални а просто една визуална илюзия, и никой не би могъл да го опровергае. Но познанията които сме получили от материалистичната наука през миналия век, конкретно от астрономията, правят подобни твърдения напълно невалидни. Човешки крак е стъпвал на Луната, а пък роботите ни са кацали на венера, марс и редица други космически тела, доказвайки че са напълно материални като нашата собствена планета. Сега все още може да се твърди че другите звездни системи с техните съответни планети които няблюдаваме с телескоп са илюзия, но след някое друго столетие ще се домъкнем и до там, в плът и кръв. Тогава твърдението може да се измести и всички галактики извън нашата да бъдат обявени за визуална илюзия и несъществуващи…

    Изобщо твърдението че единствено нашата слънчевата система е изградена от триизмерна материя много наподобава измамното твърдение че земята е плоска (да, сега това е на мода в някои кръгове). Доказатеслва разбира се няма, нито от езотериката нито от астрономията, но твърдението продължава да се поддържа от хора без капацитет за разумно размишляване над голямото количесто информация с която разполагаме.

    Имам и още една забележка която е важна. Твърденията на Гп. Мангуров спрямо същността на космоса противоречат на твърденията и информацията дадена ни от Учителя Беинса Дуно, който за мен е многократно по голям авторитет. Например, Учителя говори за същеста които обитават други съзвездия като Сириус. Как може една илюзия да има жители? И още, говорейки за развитието на душите, той казва че на високо напредналите им се дава задача да създадат слънчева система. Как може да е вярно това, ако нашата слънчева система е единствената? И още, Учителя говори за Алфиола, централната звезда на нашата галактика. Ако слънцето ни е центърът на вселената, как може галактиката (която не съществува според Гп. Мангуров) да има централна звезда, 100 милиона пъти по голяма от нашата? Мога да дам още примери но не намирам нужда да съм изчерпателен.

    Вижте следното клипче. Представлява бърз поглед към най близката галактика до нашата – Андромеда. Кратко е и си заслужава, дори само за обща култура.

    https://www.youtube.com/watch?v=udAL48P5NJU

    Всеки има право да вярва в каквото иска, включително и че цялата вселена е визуална илюзиа. Слава Богу, доказателства в полза на тая теза няма. Казвам „слава Богу“ защото космологията която ни представя гп. Мангуров ми звучи като пародиа и завръщане към тъмната епоха на средновековието когато очевидното е било анатемосано поради криво разбрани религиозни вярвания.

    Бог не е измамник та да сътвори илюзия с която да ни заблуждава. Сътворението е необятно и безгранично като самият Творец, в макро и в микрокосмическа посока, и е изпълнено със същества от цялата стълба на развитието, дори и такива като нас които са въплътени в минерални тела, с техни уникални цивилизации, падежи и възходи. Като гледате клипчето, наситено с безброй звезди, си представете колко милиарди същества се борят за живот и еволюция на безброй планети с уникални условия, учейки уроците си, стемейки се към Бога. Колективната енергия която съществата на дадена слънчева система произвеждат се излъчват на вън към космоса и оказват влияние на всички останали. Това всъщност е астрологията. „Човечеството“ е широко понятие което обхваща много повече от homo sapiens на планетата Земя.

    Поздрави 🙂

Вашият коментар