fbpx

Водата ни носи повече, отколкото храната

Какво ни каза д-р Соба по най-важните теми в аюрведа

ЖИВЕЕ В САЩ, НО В КРЪВТА Й Е ПОЗНАНИЕТО НА ИЗТОКА, защото самата тя произхожда от Шри Ланка. Затова и ни говори за кокосовите орехи, за лютото в храната, но най-вече за здравето и за това как аюрведа ни помага не само да го съхраним, но и да го доизградим. У нас Кумудини Соба беше по покана на Шри Чинмой център – България, а лекциите й в София и Пловдив ни накараха да изпишем много странички в бележника с полезни мисли и идеи. Точно от него сега преписваме най-важното, което този истински аюрведа специалист сподели…

 

Правилно ли е да се съчетават повече вкусове в едно ядене?

Важно е да се комбинират! Всеки един вкус помага за баланса на останалите – той привлича собствената ни природа. Принципът навсякъде е един: подобното привлича подобното… Хапнете ли солено, ви се иска още солено! Затова комбинирайте вкусовете в храната и ще получите повече от нея. Киселото например помага да се освободим от тежестта й. Освен това то действа затоплящо; сладкото е охлаждащо. Това е другата важна характеристика на храната – не просто дали е тежка, ами дали затопля или охлажда. Киселото, соленото и лютото затоплят. Сладкото е студено и тежко, а горчивото – студено и леко.

 

Как да балансираме един сладкиш?

В различните хлябове и сладки можем да добавяме различни неща – канелата например, карамфилът, лимонът придават свежест и правят печивото по-леко. Вие имате салвия, розмарин, мащерка – всички те свеждат тежестта на житото. Това правят също розата и лавандулата. Оставяйте брашното да втаса, когато замесвате нещо – правете си хляба без мая! Колкото по-малко са съставките му, толкова по-добър е за вашето тяло! В по-старите култури са го правели от покълнали култури и почти са го оставяли да се изсуши на слънце. Но днес проблемът е в скоростта, с която правим всичко…

 

Как да разбираме сами кои храни са сладки и кои солени?

Всичко зависи от интелигентността на тялото. Ако езикът ви е здрав, той ще усети вкуса! Разрежете например един портокал и изяжте част от него. После опитайте рафинирана захар и преминете отново към портокала. След захарта ще усетите абсолютно различен вкус! Мъдростта на тялото може да се изявява само когато не злоупотребяваме с тези вкусове.

Не забравяйте и това, че сме свързани с Майката Земя. Ако известно време опитваме храни в чистата им форма, тялото само ще каже кое го балансира и кое – не. Приспива ни се например след хранене, когато сме поели небалансирана храна. Наяжте се с картофи, поляти със сметана и очите ви веднага ще започнат да се затварят! Но не препоръчвам да стресирате тялото си по този начин…

 

Влияе ли водата върху вата, пита и капа?

Аюрведа взима предвид първо прана, идваща от въздуха, след това – от водата, и на трето място тя е в храната ни. Затова аюрведа ви казва да внимавате как дишате и каква вода приемате. Тя трябва да е сладка, с Ph между 7,2 и 7,5, т.е. неутрална, но леко алкална. Ако разпознаваме водата, ще бъдем здрави!

Хората в Европа и Америка са по-дехидрирани от азиатците. Причината се крие в различното разбиране за жаждата. В Индия и Шри Ланка например винаги носим със себе си амуа, сега са популярни годжи бери или горските плодове. Те имат капацитета да ви дадат здраве. Ако носите плод със себе си, той ще ви хидратира повече, отколкото вашата пластмасова бутилка.

Не е нужно да изпивате огромни количества вода, трябва просто да знаете каква е конституцията ви според аюрведа и от какво се нуждаете. Вата искат най-много вода; пита пият, когато прегреят, а капа – тяхната конституция е водна, не е нужно много допълнително…

Водата трябва да се консумира в чиста форма. Пийте сутрин – температурата й трябва да е близо до телесната ви. Не пийте обаче докато се храните, защото така разреждате стомашните сокове. Трябва да знаете и това, че кафето дехидрира.

Приемайте вода балансирано – също като храната. Мислете си именно за баланса, а не за количеството. Така ще спестите и много работа на органите, които преработват и изхвърлят водата от тялото ни.

Пийте вода със съзнателно усилие – изчакайте устата сама да я пожелае. Не пийте несъзнателно!

 

 

Стойностите на храната

Каквото и да сложим в устата, то има добавена стойност, за която трябва да знаем…

Лимоненият сок например е едновременно сладък, кисел и стипчив, а семената на лимона са много горчиви. Те повреждат черния дроб, предупреждава д-р Соба

Чаят и кафето се пият в Индия с много подправки, дава още един пример. По този начин индийците „измиват” храносмилателната си система.

Вода трябва да пием, когато устата ни сама я пожелае, казва аюрведа специалистката. Най-полезна е за тялото ни сутрин след ставане…

 

Краси Проданов