
Мина половин година откак сме на Жеравна с брат ми. Епоха след епоха протичат, ери се нижат. Човек накъдето и да се обърне уроци. Назовахме градината „Мирна“ – да са мирни дните ни. Красиво е да виждам как расте светлината всеки ден. Ние отглеждаме Светлина. Благодарност за помощта на всички видими и невидими помагачи – да живееш истински значи да помагаш. Не вали и е сушаво. Слава на Бога! Не бойте се всяка липса ни учи на смирение. Вечер като обикалям с лейката и кофите все си мисля за капчицата и нейната сила. Миналата година в градина „Вита“ пусках капковото напояване, а днес се разхождам напред назад из градината – да нося водица. И тази година растенията са някак … специални. Хубаво е да отвориш очи и да видиш цялата невероятност наоколо. Да питаш, като децата, да О! питаш всичко. Вървим по пътя си, учим, зреем… Накъдето и да се обърнеш Любов! Да се молим върху най-важното!…
Чесън – истински – лилавеещ и дребен.
Тиквички.
Поливане с кратунка. Когато загребвам от кофата, чува се едно бълбукане в самата кратунка – пее, ромони.
Доматито.
Клакласическа“ лехичка Дръвче, около,което расте магданоз, лук, домати, турта и невен. В дъното се вижда сламеното ми ложе, когато спа в градината.
Каменни лехи – когато имаш камъни, не е необходимо да имаш каменно въображение.
Лобода, копър, чесън, рукола. Сенчестата пазва на трънката. От този май вече гледам другояче на сенките в градината.
Спа-нак за спа процедури.
Хотел „Прохлада“ за калифорнийските червеи. Тошко, дано си доволен! Когато им слагахме храна, Жоро рече: Ей това е да те затрупат с храна.
Керемидална
Краставици, царевица, тиквички. Надявам се забелязва се, че тази година садим по-рехаво.
Поливната ни система. Малко мъкнене се получава, но водата е от слънцето загрята.
Цариградско грозде
Спанак
Марулки
Шизандра, гулия, кремав божур.
Просто да видите в каква обстановка работим!
Инките кой ги е учил все пак?
брат Иво























браво.друго си е от градината да откъснеш и хапнеш.а да попитам сламата около тиквички и другите зеленчуци защо се слага?
мерси
Сламата слагаме, за да не изсъхва почвата, да потисне израстването на плевели и да се запази работата на червеите и микроорганизмите в повърхностния слой. Също така сламата предпазва и от ерозия. А когато вечер се полива – почвата не е твърде нагрята (предпазена от сламата) и така в съприкосновение със по-студената вода се предпазват корените от увреждане.
Покриването се нарича „мулчиране“.
Поздрави!
Калояне, пробвали ли сте т.нар. компостен чай? Накратко смесва се готов компост с повече вода и получената тъмна течност се прецежда. С нея се поливат растенията и е много богата на хранителни вещества. Скоро и аз ще пробвам в моята градинка, но се чудех дали и вие сте го прилагали.
Предложение от личен опит…Течна тор -много ефикасна, от малко количество-многократно ползване…Кокоша тор 1/3 от дълбока кофа – залива се с вода. След като престои няколко дена, отлива се част от течността и се разрежда 1:1 с чиста вода. С така разредената течна тор се поливат растенията -по 1 канче на корен. Останалата в кофата тор се залива отново и след някой ден процедурата по разреждането се повтаря – за поливане на други растения в градината…поздрави…