От пробиотичните бактерии Acidophilus до годжи бери –световният пазар за здравословни храни днес е наситен с всякакви видове храни и добавки, за които се твърди, че лекуват всякакви видове болести и гарантират добро здраве, жизненост и дълголетие. Въпреки изобилието от стоки в една област, има други, малко популярни храни, които могат да се справят много добре със задачата да помагат за доброто здраве. Една такава храна е земната ябълка или гулия (Helianthus tuberosus).
Известно още като йерусалимски артишок, слънчев корен или топинамбур, това растение е дошло при нас от Северна Америка. Цветовете му наподобяват тези на слънчогледа, тъй като са от едно семейство, но ядивната част са грудките. На външен вид приличат малко на джинджифил, малко на картоф, като са много по-хрупкави и твърди, а вкусът им е сладък и плътен.
По-надолу ще откриете няколко рецепти за сурови ястия със земна ябълка, иначе може да се яде печена или на пара. Но понеже стана дума за качествата й във връзка със здравето, да поговорим още за самото растение. Всяко растение, което образува грудки, трупа в тях хранителни вещества, които да му помогнат за растежа през следващата година. Обикновено грудките съдържат скорбяла (или нишесте) – както картофените например. При земните ябълки това вещество се нарича инулин (да не се бърка с инсулин! ) – естествен полизахарид, който влияе по най-радикален начин на обмяната на веществата.
Да изброим само някои от основните му функции: помага за усвояването на различни минерали и микроелементи (особено калций, магнезий, цинк, мед, желязо и фосфор); подобрява обмена на мазнини (холестерин, фосфолипиди и триглицериди) в кръвта; играе ролята на пребиотично вещество (т.е. храна, която храни полезните пробиотични бактерии от рода на Bifidus) и по този начин спомага за правилното функциониране на стомашно-чревния тракт. Често се споменава, че инулинът има газообразуващо действие, затова хора, които не го приемат редовно, трябва да започват с малки количества. Не на последно място, храните с високо съдържание на инулин са много ценени от хора с диабет или такива, които се придържат към ниско гликемична диета. Инулинът се разпада на фруктоза (за разлика от скорбялата, която се разпада на глюкоза) и така по-лесно се поддържат равномерни нива на кръвната захар. Следователно по-лесно се избягва и чувството на глад скоро след хранене. Препоръчва се да се ползва инулин и при затлъстяване, атеросклероза, камъни в бъбреците и жлъчката, артрити, сърдечни заболявания и като предпазно средство срещу различни онкологични заболявания.
От 100гр. земна ябълка получаваме:
18% желязо
17% калий (минерал, важен за правилното функциониране на нервите и мускулите)
също: калций, магнезий, селен, мед и микроелементи
4% протеин
6% витамин C
13% тиамин (витамин В1)
6% ниацин (витамин В3)
и малки количества от други витамини от група B
Да преминем към вкусната част:
Салата със земна ябълка
Домат със зехтин, лук и риган е класика, но ако се смеси с обикновена и земна ябълка, става истинско пиршество за вкусовите луковици.
Необходими продукти:
- 3 средни грудки земна ябълка
- 1 голяма/2 малки ябълки
- 2 средни домата
- ½ глава лук или 2 стръка пресен лук
- 1 стрък риган или 1с.л. сушен
- сок от ½ лимон
- хималайска сол и зехтин на вкус
Ябълките се настъргват, смесват се с лука, ригана, солта и лимона. Нарязват се доматите на по-едри кубчета и се прибавят. Поръсва се със зехтин и се разбърква.
Суровоядска лютеница
Както знаем, в суровата кухня не се допуска термична обработка и така изнамерихме заместител на традиционната лютеница.
Необходими продукти:
- 4-5 земни ябълки
- 3 моркова
- 50 гр. сушени домати
- 4-5 с.л. зехтин или шарлан
- ½ целина целина
- 1 скилидка чесън
- щипка черен пипер
- малко настърган хрян (по желание)
- сол на вкус
Всичко се блендира. В зависимост от машината, с която разполагате, може да се наложи на няколко пъти, с почивки.
Солени суровоядски хлебчета
- 2 ч. ядкова пулпа или брашно
- 2 ч. ленено семе, смляно
- 2 средни грудки земна ябълка, настъргана
- 1 ½ ч.л. хималайска сол
- 2с.л. майорана
- ½ връзка кориандър
- 1 с.л. маково семе
- ¼ ч.л. асафетида (или чесън)
- ½ ч. вода
- 2 с.л. зехтин
Смесете всички сухи съставки. Добавете земната ябълка, подправките, мазнината и водата. Объркайте да се получи тесто. Забележка: ако използвате пулпа вместо брашно, може да не трябва да използвате вода. Оформете продълговато руло и нарежете на филии. Поставете в дехидратор на 45˚С за 2-4 часа. Обръщайте от време на време и разменяйте местата на табличките (според инструкциите за употреба на уреда).
Написа: Дани – Добростан. Източник: www.kukuriak.com